ARISTOKRAT-CLUB  vše o panských sídlech a dalších památkách

Rozhovory se zajímavými osobnostmi

Markéta a Miro Slezákovi a zámek s demoličním výměrem

 

Setkali jste se někdy v životě s někým, kdo si splnil velký životní sen, s někým, kdo dělá úplně šílenou věc, kterou byste nikdy neudělali? Co takhle někdo, kdo si koupil zámek? Po revoluci v roce 1989 jakoby paradoxně začalo přibývat zchátralých zámečků, tvrzí a nejrůznějších bývalých sýpek či far. Ale také začali přibývat lidé, kteří si podobnou ruinu pořídili. V našem prvním neformálním rozhovoru se vypravíme za lidmi, kteří jednu takovou koupili a zachránili před demolicí. Vítejte na zámku Nový Berštejn!

Pan Miroslav Slezák je bývalý profesionální sportovec, dvacet let hrával německou hokejovou bundesligu, v roce 1977 reprezentoval  také Německo na MS ve Vídni a od roku 1991 je majitelem zámku Nový Berštejn. Společně s manželkou Markétou zde mají zámecký hotel rodinného typu, který je vcelku ojedinělým projektem co se týká vedení a provozu hotelu v České republice.

 

Motto

„Je škoda, že bohatí Češi dávají přednost stavbě nových sídel se žraločími akvárii před opravou starých zámků, kterých máme kolem tolik zdevastovaných,“

                                                                                 Miro Slezák, majitel zámku Nový Berštejn

                                                                                           (zdroj: Zámek Nový Berštejn)

 

Kousek od České Lípy a Čtyřlístkem proslaveného města Doksy leží nenápadné městečko Dubá, které se může pyšnit hned dvěma historickými skvosty – zámkem Nový Berštejn a kousek dál nad zámkem zříceninou hradu Starý Berštejn.

 

Pohled na zámek a v pozadí hrad Starý Berštejn na obrázku K. H. Máchy. Zdroj foto: Zámek Nový Berštejn

 

Zámek Nový Berštejn je taková nenápadná a skrytá krása schovaná za zámeckou zdí uprostřed několikahektarového parku se vzrostlými stromy. Svého času pan PhDr. František Novák prohlásil o zámku Hrubý Rohozec (kde se svou paní věnoval celý svůj život jeho záchraně a péči), že Hrubý Rohozec je místo, které Japonci nazývají „šibui“. To je nenápadná krása, kterou člověk často přejde bez povšimnutí, ale pokud ji objeví, stále se k ní vrací a dlouho v něm doznívá. Po návštěvě Nového Berštejna v člověku zůstává podobný pocit.

 

Zámek patří manželům Slezákovým, kteří se o něj a o své hosty osobně starají. Nový Berštejn byl totiž přeměněn v zámecký hotel, který se svým konceptem a způsobem vedení zcela vymyká běžným představám o provozu hotelu. 

 

Markéta a Miro Slezákovi. Zdroj foto: Zámek Nový Berštejn

 

Pan Slezák zámek koupil a postupně rekonstruoval od roku 1991 do roku 1997. Když ho koupil, byl zámek ve značně zuboženém stavu a byl na něj dokonce vydán demoliční výměr. Původně renesanční zámek, který založil Adam Berka z Dubé mezi lety 1556 a 1567, patřil mimo jiné i pánům z Vadštejna a jeho nejvýznamnějšímu představiteli Albrechtu z Valdštejna. Po první pozemkové reformě se stal majitelem zámku generální ředitel Škodových závodů Tomáš Maglič a v roce 1935 zámek koupila paní Růžena Jiratová-Kabátová.  Posledním majitelem se stal baron von Wedel-Parlow. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován. Byl zde okresní dům zdraví a později zvláštní škola internátní. Poté, když škola zámek opustila, již jen chátral.

 

Zámek před rekonstrukcí. Zdroj foto: Soukromý archiv manželů Slezákových

 

Chátrání a záchrana přišla až se zmíněným novým majitelem Miro Slezákem. Ten za pomoci svých přátel arch. Alexandra Pernera a Ing. Otakara Vondráčka zámek pozvedl takřka z ruin.

 

Na zámku nás přivítali manželé Slezákovi společně, zámkem a na naše dotazy nám laskavě odpověděla Markéta Slezáková – novodobá zámecká paní.

V prvé řadě nás tedy zajímalo, jak to bylo – co předcházelo koupi zámku, zda to byl impulzivní nápad nebo například touha vlastnit zámek a proč právě Nový Berštejn.

 

Proč právě Berštejn?

Po ukončení profesionální sportovní kariéry (hokej, tenis) v Německu, manžel působil ve stavebnictví. Dostal se také k rekonstrukci starých objektů v zahraničí a uvědomil si, jaké perly v Česku máme. V Německu ve firmě zaměstnával české řemeslníky a odborníky. A když potom s kamarádem architektem pracovně projížděli Všenory, viděli také zničený zámeček. Manžel prohodil, že by se mu líbilo něco takového zachránit. A kamarád byl natolik aktivní, že rozhodil sítě a manželovi nabídli hned tři zajímavé objekty kde koupi - kromě zámečku ve Všenorech také bývalý grandhotel Wagner v Jevanech a právě zámek Berštejn. Všechny byly zničené, vlastnil je podnik zahraničního obchodu a zámek na Novém Berštejně, pro který se nakonec manžel rozhodl, byl jediný, který neměl nesplnitelné závazky/plnění vůči obci/městu a zdálo se, že se to nemůže v budoucnu zkomplikovat restitucí. Zabaven byl na základě Benešových dekretů, demolice byla schválena v roce 1983, od té doby byl zcela prázdný. Zoufalý stav. Manžel tedy koupil zámek Berštejn. Shodou okolností jeho maminka pocházela ze Mšena, znal tedy trochu tu oblast bývalých Sudet, kde zámek stojí. Dostal tam v dětství mnoho pohlavků... :D  Příroda je tady naprosto úchvatná, spousty přírodních památek lidé vůbec neznají, a to ani místní - jmenovalo se to tady Polomené hory, Dubské Švýcarsko. Snažíme se navázat na historii a lidem ukázat, co kde je. Dokonce jsem nakreslila "dětskou mapu", jak říká můj syn.

Tato mapa je ke stažení zdarma zde: http://www.dubske-svycarsko.cz/clanky/nejkrasnejsi-mista.html

 

Procházíme krásně zrekonstruované zámecké místnosti, ubytovací pokoje a apartmány, společenské místnosti či nádherně vyzdobený zámecký sál. Dozvídáme se, že se zde konají svatební hostiny či nejrůznější společenské akce. Na výzdobě interiérů se podílela osobně i paní Markéta.

 

 

Paní Markéta při výzdobě sálu. Zdroj foto: Soukromý archiv paní Slezákové

 

Tentýž sál, slavnostně vyzdobený

 

V myšlenkách nám běží další dotaz.

 

Prací na zámku žijete, je to u Vás jako v pohádce. Za tím je ale samozřejmě spousta úsilí a práce. Co Vám zámek dal a co naopak zase vzal? Máte třeba čas jet vůbec na dovolenou?

 

Dal nám společný projekt. Stále je o čem mluvit, na čem pracovat, co vylepšovat, o čem se hádat. Na osobni hádky už chybí síla i čas :D . Díky zámku jsme poznali mnoho velmi zajímavých lidi a máme obrovské množství zážitků. Dělají náš život barevnější. Díky zámku máme lidem stále co nabídnout. Naši dovolenou děláme v zimě, v letním období žijeme zámkem. Pravda, v létě nemáme absolutně žádné soukromí, žádný čas pro sebe, ale zato prožíváme krásné emoce při akcích s lidmi, které jsme třeba právě na zámku poznali, ale kteří mají v našem životě už navždy místo. Ta energie, kterou do toho dáváme, se nám bohatě vrací zpět. Když hosté po akci odjedou a my všechno zásadní uklidíme, s manželem sedíme, nevyspalí, totálně unavení, ale šťastní. Přátelství zůstávají a hosté se vracejí.

 

Zámecká jídelna před a po. Zdroj foto č.1: Soukromý archiv manželů Slezákových

 

Paní Markéta nám vypráví, jak zvládají provoz na zámku. Připadá nám takřka nemožné, že by provoz s plně obsazeným hotelem zvládali v pětičlenném kolektivu. Na druhou stranu je však jasné, že takto mají ke svým hostům podstatně blíže, než kdyby se o ně staral personál, který se bude co dva dny obměňovat. I to vytváří onu neopakovatelnou atmosféru, kterou jinde nezažijete.

Na zámku se můžete ubytovat v různých pokojích a apartmá či využít jednoduššího ubytování v prostorách zámku původní tvrze. Pokoje jsou vybaveny v zámeckém stylu, avšak nepostrádají ani vkusně zakomponované moderní prvky.

 

Zámecké apartmá

 

Zámecký pokoj

 

Během našeho povídání vycházíme do zámeckého parku. Ten je precizně udržovaný. Kromě původního barokního zámeckého bazénu, který byl rekonstruován a upraven pro „moderní použití“ současných hostů, nabízí park také golfové hřiště, tenisový kurt a možnost procházky po několikahektarovém parku. V dálce vidíme pana Slezáka, jak na zahradním traktůrku brázdí „lány“ udržovaného trávníku. Park má rozlohu 10 ha a praktiky všechnu práci si zde on dělá sám.

Zámek ze zámeckého parku

 

Zámecký bazén

 

Mezi vyprávěním se také dozvídáme, že na Nový Berštejn jezdí i hosté se šlechtickými tituly. Přestože vlastní obvykle své zámky, na rodinné akce či setkání dávají přednost zámku, kde budou mít patřičné zázemí, ubytovací kapacity apod. Pokud se připravuje takové „aristokratické“ rodinné setkání, Slezákovi připravují vlastně program na míru a zajišťují vše potřebné.

Stejně jako aristokratické rodiny, zámek navštěvují - jako hosté - též někteří potomci rodů, kteří Berštejn v minulosti vlastnili. S některými mají Slezákovi velmi přátelské vztahy a např. Wolf Christian von Wedel Parlow je také druhým kmotrem syna manželů Slezákových.

 

Některé památky se vrátily do rukou potomků původních šlechtických majitelů. Na druhou stranu v posledních letech přibývá lidí, kteří si kupují zámek, tvrz či dokonce hrad. Většinou je za tím plnění dětského snu, vlastnit podobnou nemovitost, zachránit ji nebo opravit a využívat pro své soukromé či komerční účely. Často se o těchto lidech hovoří jako o novodobé aristokracii. Takže jak je to na Novém Berštejně?

 

Porevoluční (myšleno 89-tý rok) majitelé zámků a hradů jsou někdy nazýváni jako novodobá šlechta, která navazuje svým přístupem ke správě majetku, výchově dětí a budováním rodinných tradic vlastně na původní aristokracii. Jaký máte pohled do budoucnosti Vy? Předpokládáte, že Váš syn bude pokračovat ve Vašich šlépějích?

 

Manžel je velký dříč, co rozumí stavbám a sportu, já jsem umělecky založená a švihlá historii a marketingem, a na těchto základech k zámku od začátku přistupujeme. Nepřemýšleli jsme o tom jako o zakládání tradice. Nicméně dnes, když na zámku počítáme roky, říkáme si, že bychom byli rádi, kdyby v tom někdo z rodiny pokračoval i po nás. Že by to bylo hezké. Jestli se nám ale podaří zámek ještě za našeho života posunout tak, aby byl zajímavou pracovní příležitostí pro děti, to je velká otázka. V rodině bychom jej udrželi rádi. Syn se s tím zatím ztotožňuje, ale je mu 9 let. A život rád míchá karty. Takže náš největší sen? Aby měl zámek budoucnost. A aby to nebyl zlý sen pro našeho syna.

 

V roce 2012 získal pan Miro Slezák za záchranu zámku a provedení citlivé rekonstrukce bez dotací 1. místo v kategorii „Péče o památku“ v soutěži „Má vlast v srdci Evropy 2012“.

 

V letošním roce získal zámecký hotel další velmi krásné ocenění. Upřímně blahopřejeme. Věříme proto, že zámek ve své rodině Slezákovi nejenom udrží, ale splní se tak i  jejich sen, aby zámek měl budoucnost a nestal se „noční můrou“ pro jejich syna.

 

 

Návštěva a rozhovor byl uskutečněn v květnu 2016. Manželům Slezákovým velice děkujeme za ochotu, s jakou se nám věnovali a za možnost prohlídky zámeckého areálu.