ARISTOKRAT-CLUB  vše o panských sídlech a dalších památkách

Muzea a další památky

Seznam článků:

Muzeum českého granátu

 

Třebenice – Muzeum českého granátu

Poloha: Ústecký kraj

Majitel: Město Třebenice 

Internetové stránky: http://www.mesto-trebenice.cz/muzeum-ceskeho-granatu/d-83458/p1=1039

Přístupný: běžně, v návštěvních hodinách

Doba návštěvy: květen 2016

 Ačkoliv Třebenice leží v Českém středohoří, zápasili zde v 19. století rovněž Češi a Němci o to, kdo bude mít „navrch“. Na rozdíl od pohraničí zde byly síly poněkud vyrovnanější. „Českou stranu“ vedl MUDr. Václav Pařík, „německou stranu“ MUDr. Titta. Z aktivity Václava Paříka vzniklo již v roce 1872 třebenické muzeum, díky němuž zazářili Třebeničtí na Jubilejní výstavě v Praze v roce 1891 a Národopisné výstavě tamtéž v roce 1895. Po Paříkově smrti se třebenickým Čechům podařilo vykoupit jeho dům a do něj umístili muzejní sbírky. Ty se staly po 2. světové válce součástí Okresního vlastivědného muzea v Litoměřicích. V roce 1959 se však podařilo vytvořit v Třebenicích specializované Muzeum českého granátu. Od té doby je umístěno v bývalém německém luteránském kostele, kde byl kdysi pohřben i MUDr. Titta (jeho ostatky jsou dnes nezvěstné). Součástí expozice bývaly předměty Ulriky von Levetzow z Třebívlic (viz tam). Dnes se zde nachází pouze kopie jejího granátového náhrdelníku. 

 Expozice se nachází v lodi kostela. Navzdory názvu se v muzeu nachází i expozice týkající se zdejších dějin. Podle formy i obsahu zřejmě vznikla v 70.-80. letech 20. století. Tvoří ji panely i trojrozměrné exponáty umístěné po obvodu lodi. Uprostřed se pak nacházejí vitríny s granáty a granátovými šperky, včetně jmenované kopie šperků Ulriky von Levetzow. V bývalé sakristii najdeme panely a obrazovku prezentující hrady Českého středohoří. Expozice vzhledem ke svému stáří působí poněkud ušmudlaně, ale určitě si zaslouží pozornost její architektonické řešení. Obsah by však již bylo nutno změnit. Expozice o hradech Českého středohoří je sice nová, ale panely se nezdají příliš zajímavé – jsou zde asi z poloviny fotografie a z poloviny text, který na čtení pro běžného návštěvníka neobyčejně dlouhý. V pokladně je přiměřené množství různého zboží (pohlednice, brožury,...) a také šperky s českými granáty za přijatelnou cenu. Zajímavá je také samotná stavba kostela.  Za zmínku stojí to, že se před kostel vždy na začátku sezóny naveze písek s granáty z oblasti, kde se granáty těží, a každý návštěvník si tam může granátky nasbírat. 

Muzeum Čtyřlístku

Poloha: Doksy, kraj Liberecký

Majitel: město Doksy

Internetové stránky: http://muzeum.mksdoksy.cz/clanky

Přístupno: běžně v návštěvních hodinách po celý rok

 

Dnes již není žádným tajemstvím, že dějištěm proslulého českého komiksu Čtyřlístek jsou Doksy, Máchovo jezero a Bezděz. Manželé Němečkovi zakoupili v roce 1968 chalupu poblíž Doks.  Zdejší kraj je natolik okouzlil, že se rozhodli zasadit děj Čtyřlístku právě do okolí města Doksy. Ovšem domeček, ve kterém postavičky žijí, je karikaturou rodného domu Jaroslava Němečka v Modřanech.

V příbězích Čtyřlístků se tedy z Máchova jezera stává rybník Blaťák, z města Doksy Třeskoprsky a strašidla nás nestraší z Bezdězu, ale z Bezzubu.

Historie čtyř přátel Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi začala v roce 1969, kdy se v redakci nakladatelství Orbis objevil 24letý Jaroslav Němeček s prvním příběhem, nazvaným Vynález prof. Myšpulína. Původně vůbec nepočítal s tím, že by příhody Čtyřlístku mohly mít nějaké pokračování, ale velký zájem čtenářů si vynutil další díly.

Sešity Čtyřlístek vycházely nejdříve jen jako dobrodružství Fifinky, Bobíka, Pindi a Myšpulína. Později byly provázeny dalšími komiksovými seriály, a tak se připojili i noví hrdinové: Alenka a Vašek, Polda a Olda, Strašidelný pradědeček, Káťa a Škubánek, Sherlock Holmes, Příběhy profesora Semtamťuka, Koumes a mnoho dalších. Již několik let je součástí každého čísla i některá z příhod dinosaura Rexíka.

Příběhy Čtyřlístku vycházely v časopisecké edici Knihovnička Čtyřlístek 8-9x ročně a jeho náklad se koncem 80. let vyšplhal na 220 tisíc výtisků v jednom vydání. I při tomto vysokém nákladu zůstal Čtyřlístek podpultovým zbožím. Stal se skutečným kulturním fenoménem. (zdroj textu: muzeum Čtyřlístku)

Muzeum se nalézá ve zrekonstruovaném podkroví Městského kulturního střediska. Je přístupné zdarma!!!

V muzeu se dozvíte, jak takový komiks vzniká, děti zde uvidí postavičky Čtyřlístku v životní velikosti. Je zde také místo na malování a plnění úkolů v rámci soutěží. Kromě samotné výstavy můžete projít i naučnou stezkou Čtyřlístku, která vede kolem Blaťáku (Máchova jezera) a je dlouhá  15 km. Na jednotlivých zastaveních jsou informační tabule, které jako čtyřlístkový komiks nakreslil Jaroslav Němeček.

V muzeu můžete zakoupit i nejrůznější suvenýry a také brožurku s úkoly na naučnou stezku.

Zaparkovat lze bez problémů kousek od muzea. V létě pak lze spojit návštěvu muzea spojit s koupáním na Blaťákusmiley.

Lapidárium Národního muzea

Poloha: hlavní město Praha - Výstaviště

Majitel: Národní museum

Internetové stránky: http://www.nm.cz/Historicke-muzeum/Expozice-HM/Lapidarium-Pamatky-kamenosocharstvi-v-Cechach-od-11-do-19-stoleti.html

Přístupné: běžně v návštěvních hodinách

 

Lapidárium Národního muzea je téměř zapomenutou pobočkou jedné z našich nejvýznamnějších muzejních institucí. To je velká škoda, neboť je velice zajímavé. Jsou zde shromážděny sochy, často ovšem jen jejich torza nebo torza plastické výzdoby budov, od románské doby až po 19. století. Jsou to jednak fragmenty staveb nalezené při archeologických výzkumech, jednak sochařská díla, která byla pro svůj zhoršující se stav, nebo pro svou politickou nevhodnost v určité době ze svého původního místa odstraněna.  V některých případech to bylo poměrně nedávno, jindy už třeba v 19. století.

Expozice je uspořádána chronologicky a každý si zde může vybrat, co se mu líbí. Určitě jsou zajímavé hned v prvním sále fragmenty staveb románských (často z našeho třetího, ale už dávno zaniklého kláštera Ostrov u Davle), protože s románskými stavbami se setkáváme spíše výjimečně. Zde můžeme vidět, že i tato doba nám může přinést nečekaný výtvarný zážitek. Ke skvostům expozice určitě patří původní barokní sochy z Karlova mostu, které byly většinou nahrazeny v 19. století. Na konci expozice je také dnes opět známý pomník maršála Radeckého od sochařů Maxů, v 19. Století  jedněch z nejvýznamnějších u nás. Stále se diskutuje o jeho možném znovuumístění poblíž místa, kde původně stál.

Expozice není malá, ale není ani příliš velká, takže zájemci si ji může opravdu dobře prohlédnout a užít.  Výhodou je, že se zde může fotografovat. Je jen škoda, že Národní muzeum,  resp.  Ministerstvo kultury o toto muzeum příliš nepečuje. Na pavilonu jsou zvenku patrná poškození fasády, neexistuje k němu pořádný český katalog (jsou starší cizojazyčné, český je prý již několik let vyprodán), ačkoliv Národní muzeum v posledních letech vydalo pěkné průvodce po svých jednotlivých  „pobočkách“.  Při naší návštěvě v červnu 2015 byl rovněž zdejší personál velmi příjemný a ochotný.

 

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

Poloha: Jihočeský kraj, obec Zábrdí u Husince

Majitel: soukromý (paní Svatava Vizinová)

Internetové stránky: www.papirove-betlemy.cz

Přístupné: běžně v návštěvních hodinách

Bývalý šumavský hostinec, kde je muzeum umístěno

 

V současné době největší vystavovaná sbírka papírových betlémů v České republice.

Vystaveno více než 800 betlémů českých a zahraničních autorů, vzorky např. z Pákistánu, Řecka, Německa nebo Itálie, nové betlémy jsou průběžně instalovány. Jsou tu betlémy letní i zimní, městské i venkovské, s kulisami Orientu i typicky české, s pouští i divokou přírodou. Největší měří 3,70 metru, nejmenší je v krabičce od sirek. Nejstarší originální tisk je z roku 1898, ale k vidění jsou i reprinty daleko starších vydání.

Paní majitelka muzea je také autorkou krásných podmaleb. Toto "umění" se zde můžete i naučit, protože paní Vizinová pořádá kurzy podmalby. Kromě papírových betlémů tady návštěvník najde i sbírku podmaleb. Vystaveny jsou podmalby tradiční, lidové i kopie. Ve stylu profesionálních řemeslnických dílen i v lidovém, ručně malované podle autorčina milovaného betlémského tématu, podle jakéhokoliv obrázku, který ji zaujme. A také je zde Svatavin „vynález“ – podmalby trojrozměrné (několik postupně za sebou řazených skel v hlubokém rámu). Vzniká prostorový působivý obraz, který je možno doplnit vnitřním osvětlením (diodou).

Návštěva tohoto muzea bude pohlazením pro vaši duši i potěšením pro vaše děti. Navíc je toto muzeum naprostý unikát v České republice!

Naše hodnocení: yesyesyesyesyesyes

Majitelka muzea

Zdroj fotografií: www.papirove-betlemy.cz

 

Heldovo muzeum v Zákupech

Poloha: Liberecký kraj, okres Česká Lípa; Zákupy – náměstí

Majitel: soukromý (fa PVO, s. r. o.)

Doba návštěvy: vícekrát, naposledy září 2014

Internetové stránky:  www.karnevalove-zbozi-masky.cz

Malé, ale zajímavé soukromé muzeum je umístěno v domě na náměstí, který kdysi býval hostincem a koncem 19. století přeměněn Eduardem Heldem přeměněn na výrobnu luxusního papíru a později masopustního a karnevalového zboží. Tato výroba pokračovala i po znárodnění podniku po 2. světové válce, po roce 1989 byl zprivatizován a v současné době jej vlastní výše jmenovaná firma, jejímž jediným majitelem je dnes Ing. Zdeněk Rydygr. Ten se zajímal o dějiny firmy a v roce 2008 otevřel v jednom sále v prvním patře domu jejím muzeum, kde provádí návštěvníky dějinami firmy. Asi nejcennějšími exponáty je soubor forem na masopustní masky, které se mu podařilo zachránit. V muzeum jsou jinak především ukázky výrobků od počátku firmy po současnost, včetně masek, doplněné dalšími dobovými materiály (pohlednicemi, plakáty, apod., ale i nábytkem). Menší místnost vedle slouží jako výstavní síň. Nedávno byla otevřena ještě jedna, menší místnost, kde jsou shromážděny všechny možné staré věci, které majitel měl, anebo mu je přinesli zdejší obyvatelé.

Pořádají se zde také různé programy či akce především pro děti.

Návštěvu lze doporučit, podobná firemní muzea, zejména s tak starými exponáty, jsou u nás výjimečná. Jinak je samozřejmě zajímavé hlavně pro návštěvníky z regionu. Výklad je zajímavý, už proto, že jej podává majitel firmy, který zde pracoval ještě před její privatizací a mnoho z toho, co vypráví, zná z vlastní zkušenosti. Programů pro děti jsme se nezúčastnili, takže o nich zde pomlčíme.

V muzeu lze zakoupit brožuru s dějinami firmy a s vyobrazeními, kterou doporučujeme. Na návštěvu je lépe se objednat, nutné je to o víkendu.

Do Zákup se lze dobře dostat z České Lípy vlakem nebo autobusem, z Liberce vlakem.