ARISTOKRAT-CLUB  vše o panských sídlech a dalších památkách

Kauzy-památková péče

Seznam článků:

Tvrz Plaňany

Kauza: Obec chce zbourat renesanční tvrz, záchrana by totiž stála 20 miliónů

 

Poloha: Středočeský kraj, okres Kolín, městys Plaňany

Majitel: městys Plaňany

 

Jako by nestačila nedávná "aféra" se (nezákonně) zbouraným klášterem v Chebu, je na obzoru další nehorázný počin, kterého se chystá dopustit městys v Plaňanech.

Jedná se o starodávnou budovu, která je pozůstatkem renesanční tvrze a měla by se právem řadit k významným památkám obce - místo toho však dlouhodobě chátrá a zastupitelé se rozhodli bývalou tvrz srovnat se zemí.

Historie:

Starší tvrz byla v Plaňanech postavena pravděpodobně již ve 14. století. Stála v blízkosti pozdějšího poplužního dvora, avšak o její podobě nejsou bližší a podrobnější informace.

V Plaňanech poté vznikla za Mirků ze Solopysk (kterým patřilo zboží v 16. století) tzv. mladší tvrz a to přímo v poplužním dvoře, uprostřed vsi.

V roce 1623 při prodeji byla uváděna jako sešlá a vytlučená od vojáků. Byly v ní tři světnice, tři suché sklepy a několik komor. Později byla využívána jako hospodářská budova, kde fungoval pivovar, později ratejna a sýpka.

Do dnešních dnů jsou dochovány valeně zaklenuté sklepy s výsečemi, na obvodové jižní zdi se dochovaly zbytky jednoduchého sgrafita. Vnitřek bývalé tvrze je poznamenán pozdější přestavbou na sýpku a patra jsou dřevěných konstrukcí.

Do 90. let 20. století budovu využívalo JZD, po jeho zrušení tvrz již jen chátrá. Podle posudku, který si obec nechala vypracovat, jsou narušené dřevěné části a kostrukce, musely by se též sanovat obvodové zdi budovy. Obec získala dotaci ve výši 0.7 milionu Kč., ale vzhledem k tomu, že celkové náklady na záchranu tvrze by se vyšplhaly na 20 milionů, rozhodli se zastupitelé 27. září 2016, že tvrz bude zbourána. Starosta obce nechal vypracovat projektovou dokumentaci na demolici objektu a požádal o vydání demoličního výměru.

Na připomínku, zda by nebylo vhodné počkat na vyjádření veřejnosti, starosta odpověděl, že demolice bude definitivně rozhodnuta podpisem smlouvy s dodavatelem prací na příštím zasedání.

Zdroj: zápis ze zasedání (bod č. 13 - špejchar)

http://www.planany.eu/e_download.php?file=data/uredni_deska/obsah725_8.pdf&original=z%C3%A1pis+a+usneseni+XXI_2016.pdf

Problematice bývalé tvrze a upozornění na záměr obce tvrz zbourat se začali věnovat i jedinci a skupiny na Facebooku a zároveň začali vyvíjet aktivitu na záchranu tvrze.

Další informace a fotografie ohledně současné situace najdete též na:

http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/planany/mirkovska-tvrz

 

Jde bohužel o další trestuhodný případ, kdy majitelé - v tomto případě obec - zanedbala péči o historický objekt a situaci se snaží řešit demolicí s poukázáním na to, že je to v zájmu bezpečnosti a ochrany zdraví...

Zřejmé pochybení bude i na straně památkové péče, protože plaňanská tvrz není vedena v seznamu kulturních památek České republiky.

V září 2016 byl proto podán návrh na Ministerstvo kultury na prohlášení plaňanské tvrze kulturní památkou.

Altuální stanovisko městyse:

http://www.planany.eu/m/aktuality/novinky/soucasnost-a-budoucnost-stare-sypky-vplananech-68cs.html

 

Fotografie exteriérů tvrze byly publikovány se svolením autora pana Martina Veselky. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:M%C3%ADrkovsk%C3%A1_tvrz_(Pla%C5%88any)

 

Plán dochovaných sklepů tvrze. Křížkové - zdivo renesanční, šrafované a tečkované - mladší úpravy. Zaměření a kresba J. Úlovec, zdroj: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, K-R.

Výřez z katastrální mapy z roku 1843. Budova tvrze-sýpky je při jihovýchodním nároží bývalého poplužního dvora. Kresba J. Úlovec. Zdroj: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, K-R.