ARISTOKRAT-CLUB  vše o panských sídlech a dalších památkách

Historické osobnosti

Anna Marie Františka vévodkyně Toskánská

Zde v dívčím věku, obraz ve sbírkách SZ Zákupy

Dcera sasko-lauenburského vévody Julia Františka a vévodkyně Marie Hedviky se narodila v roce 1672. Do Čech přišel ze Sasko-Lauenburska v severním Německu již její dědeček Julius Jindřich, jeden z mladších vévodských synů, aby se spolu s dalšími bratry živil jako voják ve třicetileté válce. Podařilo se mu zakoupit a vyženit několik významných panství v Čechách a ke konci života, když jeho bratři pomřeli, se dokonce stal panujícím vévodou v Sasko-Lauenbursku, avšak sídlil stále v Čechách. Jeho rezidencí se stal zámek v Ostrově u Karlových Varů. Stejně tak to bylo i v případě Julia Františka. Když v roce 1689 v Zákupech nečekaně zemřel, zanechal dvě dcery. Ostrov získala mladší Františka Sibyla Augusta, starší Anna Marie Františka obdržela Zákupy, které se staly jejím hlavním sídlem, Ploskovice a Buštěhrad s dalšími panstvími v okolí Kladna.

 

Portrét AMF se sestrou. Práce neznámého českého dvornho malíře kolem roku 1690,oej na plátně, Neues Schloss Baden-Baden.

 

I když pokládala za samozřejmé, že se stane manželkou nějakého vládnoucího říšského knížete, nebylo jí to dopřáno, i když se hned po otcově smrti jejímu sňatku věnovala velká pozornost. Přesto se nakonec provdala poměrně vznešeně. V osmnácti letech pojala v Roudnici za manžela falckraběte Filipa Viléma z Neuburku, jehož sestra byla manželkou tehdejšího císaře Leopolda I. Bylo to šťastné, ale krátké manželství. Brzy po sobě se jim narodily dvě dcery, ale první z nich Leopoldina Eleonora (pojmenovaná po císaři a císařovně, svém strýci a tetě) brzy zemřela. Druhá dcera Marie Anna Karolína se dožila dospělého věku a byla jediným dítětem vévodkyně, protože ta později se druhým manželem již žádné děti neměla. Bohužel po třech letech manželství zemřel i její manžel ve věku dvaceti pěti let. 

 

Po velmi časném ovdovění se Anna Marie Františka znovu vdala až na nátlak císařského dvora za posledního člena slavného toskánského rodu Medici Giovanni Gastona. Brzy se však rozešli, Giovanni Gaston odešel do Itálie, kde se po otcově smrti stal toskánským velkovévodou, zatímco Anna Marie Františka, přes nátlak dvora a církve, zůstala na svých panstvích v Čechách.

 

Ukázala se jako velmi dobrá hospodářka. Ke svým panstvím postupně přikupovala nová a tím zase násobila zisky. Když jí to finanční situace dovolila, pustila se do staveb a přestaveb zámků, kostelů a dalších církevních budov. Zřejmě se chtěla vyrovnat italskému prostředí svého druhého manžela. Dodnes se najde její erb (používala erb sasko-lauenburských vévodů) na mnoha světeckých sloupech či kostelech na jejích bývalých panstvích. Roku 1718 koupila palác vystavěný hrabětem Thunem na pražském Hradčanském náměstí, dnešní Toskánský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 

Anna Marie Františka byla také velice pobožná. Například v Římě získala velké množství ostatků mučedníků z katakomb, které nechala u jeptišek v Chotěšově upravit do podoby voskových figurín oděných do šatů a pak je rozdělovala kostelům na svých panstvích i mimo ně, kde tyto figuríny stávaly v prosklených vitrínách.

 

Z jejích zálib lze zmínit lásku ke koním a jejich chovu. Velmi se také věnovala lovu, což byla její další vášeň.

Přestože byla zvyklá žít v přepychu a luxusní život milovala, měla také neobvyklé sociální cítění a u svých poddaných byla i proto velmi respektována.

Velkou část života prožila v Zákupech, kde také roku 1741 umírá.

 

Protože jádro našich členů se zná z dávné doby, kdy prováděli na zámku v Zákupech, rozhodli se letos absolvovat cestu po památkách na Kladensku, které se zákupským panstvím souvisejí, a ukázalo se, že to jsou vlastně ponejvíce stavby a památky vzniklé alespoň v základu právě za Anny Marie Františky, na niž se v dalším vývoji navazovalo. Stejně tak je podstatná část těchto staveb spojena s jejím dvorním stavitelem Václavem Špačkem, o jehož poznání se zasloužil především významný odborník Petr Macek. V našem poznávání nám nejvíce pomohl Ing. Jiří Kučera, místostarosta města Hostivice, který nás provedl tamějším zámkem a jeho nejbližším okolím, a Ing. Pergl, kronikář města Buštěhrad, jenž nám ukázal buštěhradský zámek, město, a dokonce i další památky v okolí.

 

Panství v majetku AMF

zámek Zvoleněves - https://aristokrat-club.wbs.cz/Zamky.html#Zámek Zvoleněves